دلمشغولی های غیر کاری یک طراح وب ایرانی!


سفارش طراحی سایت: 09121465738

پرینت
بازدید: ۵٧٩٢

کلاته ملا

کلاته ملا از توابع دامغان است. فاصله كلاته ملا از شاهرود 25 كيلومتر و از دامغان 35 كيلومتر مي باشد و در واقع به شاهرود نزدیکتر است.

کلاته ملا
کلاته ملا از توابع دامغان است. فاصله كلاته ملا از شاهرود 25 كيلومتر و از دامغان 35 كيلومتر مي باشد و در واقع به شاهرود نزدیکتر است.

سفر به کلاته ملا
برای مسافرات به کلاته ملا از تهران می توانید از مسیر تهران - مشهد استفاده نمایید. فاصله کلاته ملا از تهران تقریبا 300 کیلومتر است. در صورتیکه از شمال کشور قصد مسفارت به کلاته ملا را دارید می توانید از جاده زیبای کیاسر (ساری به دامغان) استفاده نمایید. بهترین زمان سفر به کلاته ملا اواخر شهریور جهت خرید پسته و همینطور روز تاسوعا جهت شرکت در مراسم عزاداری می باشد.
کلاته ملا در گوگل مپز

پسته کلاته ملا
اکثر باغ های پسته کلاته ملا به شکل سنتی اداره می شود به صورت کرت بندی آبیاری می شود. پسته چینی معمولا تا اواخر تابستان طول می کشد و کار بسیار دشواری است. افرادی با گرفتن سهمی از پسته ها (معمولا 1/3) وظیفه چیدن پسته باغ هایی که صاحب آن توانایی برداشت پسته را ندارند انجام می دهند. پسته های دامغان انواع مختلفی دارد که بهترین نوع پسته به عباسعلی معروف است که از نظر پوسته ظاهری کشیده تر و مقداری بزرگتر است و رنگ پوسته روشن تر است وقتی پوسته آن را باز می کنید کاملا تا انتها و دوبر خندان است. یکی از تفاوت پسته کلاته ملا و کلا پسته روستاهای دامغان نسبت به پسته های رفسنجان این است که وقتی آن را میل می کنید چرپتر بنظر می رسد. قیمت پسته در اواخر شهریو در داخل کلاته ملا تقریبا نصف قیمت پسته در تهران است.

محرم در کلاته ملا
جمعيت بسيار زيادی از تهران و شهرهای دامفان، شاهرود و سمنان در روز تاسوعا به کلاته ملا می آيند. كلاته ملا در روز تاسوعا پذيرای زائرين امام حسین است و بيشترين جمعيت را در طول سال در اين روز در كلاته ملا مشاهده می شود. کلاته ملایی ها در این روز خرجی می دهند و در واقع از عزاداران امام حسین به صرف ناهار و میوه پذیرایی می کنند. به جرات می توان گفت بیشترین شهرت کلاته ملا در استان به خاطر مراسم باشکوه در روز تاسوعا است. هر ساله مراسمی سینه زنی به صورت دوره در شب عاشورا در حسینه کلاته ملا برگزار می شود. زنجیر زنی نیز مانند سایر شهر ها انجام می شود با این تفاوت که سه ضرب زنجیر زنی کمی تفاوت دارد. به این صورت که ابتدا روی شانه چپ، سپس روی بازوی راست و سپس روی شانه راست زنجیر زده می شود.

ترانزیت
کلاته ملا در مسیر زائران تهران به مشهد وجود دارد. تنها پمپ بنزین بین شاهرود و دامغان در کلاته ملا وجود دارد. تریلی های ترانزیت زیادی مخصوصا از کشور ترکیه شب ها در پمپ بنزین و رستوران بین راهی کلاته ملا استراحت می کنند.

ورچند کوهی
ورچند کوهی، کوهی کوچک از رشته کوه های البزر است. ورچند کوهی با فاصله زیاد و رنگی متفاوت از سایر کوه های رشته کوه البرز در شمال کلاته ملا قرار دارد.

نقشه ماهواره ای
ورچند کوهی در تصویر ماهواره ای بالا در شمال کلاته ملا مشخص شده است. برخی از مردم کلاته ملا معتقد هستند که کاروان امام رضا از کنار ورچند کوهی عبور می کرده است. برخی نیز اعتقاد دارند کاروان امام رضا به دلیل سختی های سفر که در آن زمان وجود داشته و باعث تلفات زیادی می شده است. برای عبور از ورچند کوهی به مشکل برمی خورند. امام رضا در کنار کوه می ایستد و خطاب به کوه می گوید: ای کوه برو کنار و رو سفید باش کوه از مسیر کاروان کنار می رود و تغییر رنگ می دهد. تو رفتگی کوچکی شبیه جای سم اسب در پایین کوه وجود دارد که داخل آن همیشه آب است و با وجود کویری بودن وجود این آب بسیار عجیب است.

مزار کلاته ملا
قبرستان یا همان مزار در غرب کلاته ملا قرار دارد و میزبان چندین شهید دفاع مقدس است.


مزار کلاته ملا

میثم ضابط - شهریور ۹۳

10 دیدگاه

97/08/21 دوشنبه 10:40
[10] محمد جزء صادقی:

با عرض سلام محمد جزء صادقی هستم نوه حاج محمد قلی از قریه کلات ملا خیلی ممنون از همشهری عزیزم که این اطلاعات زیبا رو به اشتراک گذاشت .
96/06/29 چهارشنبه 17:44
[9] ناهید صادقی:

سلام ناهیدصادقی هستم دختراحمدصادقی ممنون از همشهری خوبم به خاطر ذوق وسلیقه همیشه موفق باشید
95/10/09 پنجشنبه 21:12
[8] Khodabakhshisaeed@yahoo.com:

سلام اقوام و فامیلهای محترم من کسی راجع به تاریخچه کلاته ملا اطلاعاتی داره اگه داره مارو هم در جریان بزاره لطفا
95/09/08 دوشنبه 15:49
[7] حسین فرامرزی فرزند محمد فرامرزی نوه حسن فرامرزی:

باعرض سلام ممنون از کار زیبا وجالبی که انجام دادید مطالب بیشتری بزارید تا همه بااین روستا اشنا شوند من خودم روستام کلاته ملا هست
95/05/13 چهارشنبه 22:09
[6] صادقی:

به سایت پایگاه بسیج خواهران کلاته ملا سری بزنید. http://zfatematalzahra.salehin.ir/
95/05/04 دوشنبه 10:09
[5] چمنی:

سلام من چمنی هستم .کارتون خیلی عالی بود.لطفا اگر از عکسهای قدیمی دارید برامون بزارید .منتظریم
95/01/23 دوشنبه 22:32
[4] Khodabakhshisaeed@yahoo.com:

سلام من نوه خواهر حاج مهدی خدابخش مرحوم هستم باعث افتخاره که چنین سایتی تاسیس شده و قابل تقدیر و تشکر دوستان کسی راجع به تاریخ ده ملا چیزی میدونه
94/10/23 چهارشنبه 14:06
[3] مهرداد خدابخش فرزند مهدی خدابخش نوه عمو عبدلحسین :

سلام من ممنون از سایت خوب کلاته ملا و تشکر میکنم انشاالاه عکس و ویدیوهای دیگری بگذارید ممنونم
89/09/06 شنبه 10:05
[2] محمود فرامرزی:

سلام محمود فرامرزی هستم فرزند حسن فرامرزی نوه حاج عباس قلعه از روستای کلاته ملا . اول باید تبریک عرض کنم و خسته نباشی به دلیل ذوق و سلیقه و استعداد شما دوم اینکه از اینجا سلام مرا پذیرا باشید و سوم اینکه در آینده نزدیک منتظر مطالب ، فیلمهای نو و عکسهای ویژه و جذاب
89/08/27 پنجشنبه 13:00
[1] رضا رئيسي:

سلام من يك كلاته ملائي هستم خوشحال ميشم با هم در ارتباط باشيم

SecImgSes