دلمشغولی های غیر کاری یک طراح وب ایرانی!


سفارش طراحی سایت: 09121465738

پرینت
بازدید: ٣۶٠٧

سفر به دامغان - مسجد تاریخانه

مسجد تاریخانه دامغان قدیمی ترین مسجد ایران هست که هنوز هم پابرجاست ستون های تاریخانه عظیم و معماری فوق العاده زیبایی داشتن

امروز 20 شهریور 1393 است دیروز بعد از دیدن باداب سورت به سمت دامغان رفتیم و بعد از گذشتن از چشمه علی وارد دامغان شدیم. آنطور که متوجه شدم تنها هتل مناسب دامغان هتل جهانگردی بود که در آن اقامت کردیم. اهداف سفرمون به دامغان رفتن به باداب سورت، مسجد تاریخانه بود و خرید پسته دامغان بود. مسجد تاریخانه دامغان قدیمی ترین مسجد ایران هست که هنوز هم پابرجاست.

خیلی سریع مسجد را پیدا کردیم. جلوی در قدیمی مسجد پیرمردی مشغول آب دادن به گل هایی بود که ظاهرش خودش جلو در مسجد کاشته بود. همه جا تمیز بود و معلوم بود همه جا تازه آبپاشی شده. پیرمرد مسئول نگهداری از قدیمیترین مسجد ایران بود. بعد از پرداخت هزینه ورودی وارد مسجد شدیم. هیچ کس غیر از ما آنجا نبود و معلوم بود که زیاد کسی به اینجا سر نمیزنه. همین که وارد مسجد شدیم از قدیمی بودن و سکوت مطلق و شاید مظلومیت قدیمی ترین مسجد ایران یه حس غریب بهمون دست داد. ستون های مسجد یا بهتره بگم یکی از محدود بخش های باقی مانده مسجد فوق العاده زیبا هستند. کمترین رسیدگی به این ستون ها نشده است و حتی یکی از قسمت های سقف مسجد در حال فرو ریختن است که با 3 چوب موقت نگه داشته شده و وضعیتش اینقدر بد که ترجیح میدم آن قسمت نرم.
مسجد تاریخانه
برخی از قسمت های مسجد مرمت شده بودند ولی برخی از قسمت ها به حال خودشون رها شده بود. با وجود اینکه بسیاری از قسمت ها فقط نیاز به گاه گل کردن داشت. یکی از بخش های ناراحت کننده مسجد برای من این بود که یک ساختمان یک طبقه نوساز با معماری امروزی درست کنار مسجد ساخته شده بود و مناره مسجد تو حیاط آن ساختمون بود. در واقع حریم سمت راست قدیمیترین مسجد ایران شکسته شده بود. معمولا نزدیک آثار تاریخی چیزی جدید ساخته نمی شود.
مسجد تاریخانه 2
ستون های تاریخانه عظیم و معماری فوق العاده زیبایی داشتند و سقف های گنبدی با آجر های سفالی ایجاد شده بودند.
مسجد تاریخانه 2
کم کم دیگه باید بریم خداحافظ تاریخانه
مسجد تاریخانه
اینم از عکس یادگاری من داخل قدیمی ترین مسجد ایران تاریخانه دامغان - شهریور 93
مسجد تاریخانه

SecImgSes