دلمشغولی های غیر کاری یک طراح وب ایرانی!


سفارش طراحی سایت: 09121465738

پرینت
بازدید: ۵۴١١

سفر به باداب سورت - دامغان

باداب سورت یک چشمه معدنی تو ارتفاع بالاتر از 1800 متر از سطح دریاست که تو ایران بی نظیره

امروز 19 شهریور 93 است. تو جاده کیاسر (ساری به دامغان) هستیم. جاده بسیار زیباست. کمی قبل از دامغان تصمیم گرفتیم که راه رو کمی دورتر کنیم و از مسیر اروست (Aroost) به سمت باداب سورت بریم. باداب سورت یک چشمه معدنی تو ارتفاع بالاتر از 1800 متر از سطح دریاست که تو ایران بی نظیره و متاسفانه هنوز قسمت نشده بود این چشمه منحصر بفرد رو ببینم. با کمی پرس و جو جاده اروست را پیدا کردیم. درست روبروی پلیس از جاده کیاسر خارج شدیم و به سمت باداب سورت رفتیم. تو راه یکبار راه رو گم کردیم ولی جاده تقریبا مشخص بود.
باداب سورت نقشه
فعلا که آسفالت جاده خوبه. به یک روستا رسیدیم. انگار اینجا عروسیه یا مراسم جهاز برون! چند خانم کل زنان و با سینی هایی روی سر در حال گذر هستن.
از روستا دور شدیم تو مسبر پر از مزرعه های کوچک گوجه فرنگی هست و ما داریم تابلو ها رو دنبال می کنیم که به باداب سورت برسیم. بالاخره جاده خراب شد. همیشه جاهای زیبای ایران جاده های داغونی دارند. شاید به خاطر این جاده های داغون هست که هنوز زیبا موندند. حدود یک ربع طول کشید که به پارکینگ باداب سورت رسیدیم. اولش فکر کردیم که رسیدیم ولی انگار تازه کلی راه مونده. اینجا نیسان و تیلر ها گردشگران رو به چشمه میرسونند. از اینجا به بعد با سواری نمیشه جاده رو بالا رفت جاده بشدت داغونه اگر هم با سواری برید قطعا گیر می کنید. ما یک نیسان گرفتیم و رفتیم. اما چه رفتنی بود. هر 10 ثانیه یکبار نیسان تو یه دست انداز می افتاد که همه نیم متر پرت میشدیم بالا. راه به حدی بد بود که از آمدن به باداب سورت پشیمون شدیم. بعد از حدود 10 دقیقه رسیدیم. اوه خدای من اینجا چقدر زیباست.

باداب سورت
کف چشمه ها سنگ های معدنی خاصی هستند و آب داخل هر کدام از این حوضچه های طبیعی یک رنگ منحصر بفرد دارند. متاسفانه راننده نیسان نیم ساعت بیشتر به ما وقت نداد و الان هم خیلی به غروب مونده. آخه شنیده بودم زیباترین مناظر باداب سورت تو غروب خورشید شکل می گیرند.
باداب سورت چشمه
بالاتر از حوضچه های پلکانی حوض های پر آب تر تا حدود یک متر ارتفاع آب وجود دارند که برخی با لباس وارد آن میشن تا از خواص معدنی آب استفاده کنند.  بعد از این حوضچه ها در بالای یک تپه منبع آب و چشمه های اصلی وجود دارند. پیشنهاد می کنم حتما یکبار به باداب سورت سر بزنید. دیگه باید بریم.
چشمه باداب سورت
اینم از عکس من تو باداب سورت
باداب سورت میثم

SecImgSes